صعود رتبه ايران در تعداد مقالات و ارجاعات به مقالات

 

يك افتخار بزرگ براي پژوهشگران كشور

تازه‌ترين گزارشISI از رشد توليدات علمي ايران

    تازه‌ترين آمار موسسه اطلاعات علمي (ISI) حاكي از تداوم روند رشد توليدات علمي محققان ايراني و صعود رتبه بين‌المللي ايران از لحاظ شاخص‌هاي مختلف علم سنجي از جمله شمار كلي مقالات و نسبت ارجاعات به مقالات، تعداد مقالات داغ و پراستناد و تعداد مقالات در رشته‌هاي مختلف است. دكتر يعقوب فتح‌اللهي، معاون پژوهشي دانشگاه تربيت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار كرد: براساس آخرين آمار و اطلاعات شاخص‌هاي اساسي علم در موسسه اطلاعات علمي (ISI) مربوط به اول سپتامبر 2008 كه يك گسترده 10 سال و شش ماه را در بر مي‌گيرد، 22 نفر از پژوهشگران ايران كه قبلا به عنوان محققان برجسته انتخاب شده بودند، توانستند موقعيت خود را حفظ كنند و تعداد مقالات و ارجاعات آنها افزايش يافت. 9 موسسه هم كه قبلا نمايه شده بودند، توانستند موقعيت خود را حفظ و تعداد مقالات و ارجاعات آنها افزايش يافت.

ارتقاي رتبه ايران از لحاظ تعداد مقالات و نسبت ارجاعات به مقالات

    وي خاطرنشان كرد: رتبه ايران در كل رشته‌ها در گستره ذكر شده از نظر تعداد مقالات با يك رتبه صعود 38 و از نظر تعداد ارجاعات نمايه شده 43 مي‌باشد و از نظر نسبت ارجاعات به مقالات با يك رتبه صعود به 134 رسيد.

صعود رتبه علمي ايران در رشته‌هاي مختلف

    دكتر فتح‌اللهي تصريح كرد: در 23 رشته نمايه شده در ISI از نظر تعداد مقالات، شيمي، طب باليني، فيزيك، بيولوژي و بيوشيمي، رياضيات و ژنتيك، يك رتبه و علوم اعصاب و رفتار و روانشناسي دو رتبه، صعود داشتند. از نظر تعداد ارجاعات نيز مهندسي، بيولوژي و بيوشيمي، روانشناسي و علوم كامپيوتر، يك رتبه، علوم اجتماعي، ‌علوم مواد و اقتصاد دو رتبه و ميكروبيولوژي و ايمونولوژي سه رتبه صعود داشتند. وي خاطرنشان كرد: از نظر تعداد ارجاعات به مقالات، محققان رشته‌هاي فيزيك، علوم مواد، بيولوژي، رياضيات و علوم زمين يك رتبه، شيمي دو رتبه و مهندسي، علوم كشاورزي و كامپيوتر سه رتبه صعود داشتند.

دو برابر شدن مقالات داغ و افزايش مقالات پراستناد محققان ايراني

    معاون پژوهشي دانشگاه تربيت مدرس افزود: با افزايش دو عنوان تعداد مقالات پر استناد (Highly Cited Papers) به 122 عنوان رسيد كه از اين تعداد 102 مقاله به عنوان Research Fronts نمايه شده است، همچنين با افزايش هشت عنوان، تعداد مقالات داغ (Hot Papers) به 16 عنوان رسيد كه در اين پايگاه از محققان ايراني نمايه شده است و تمام كار پژوهشي اين اسناد علمي در داخل كشور انجام شده است.

+ نوشته شده در  جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 1:29  توسط انجمن  |